Hangi Eşarp Terletmez?

23 Ağustos 2019
Hangi Eşarp Terletmez?

Terlemeyi Engellemeye Çalışmayın

Yılın sıcak dönemlerinde giyimle ilgili başlıca konulardan biri, terlemeyi engellemek. Bu noktada, gerçekçi ve bilinçli bir yaklaşım sergilenmeli. Her şeyden önce terlemenin, vücut sağlığı için önemli olduğunu aklınızda tutun. Ter, vücuttan ısı alarak buharlaşır. Böylece vücut belli bir oranda soğur ve vücut ısısı anormal seviyede yükselmez. İçeriğinde tuz, su, üre ve yağ bulunan terin bu nedenle, hayati önem taşıdığı söylenebilir.

Ter, sıcağa maruz kalındığında kaçınılmaz ve gereklidir. Vücut ısısını olması gereken seviyede tuttuğu için, normal şartlar altında belirli bir miktar terlemenin önlenmemesi gerekir. Burada asıl konu, gereğinden fazla terlemenin engellenmesi, zira aşırı terleme yarar yerine zarar getirecektir.

Tesettür giyimde doğru eşarp seçimi, aşırı terleme sorununu önlemede büyük öneme sahip. Dolayısıyla Hangi Eşarp Terletmez veya daha doğru bir ifadeyle, hangi eşarp gereğinden fazla terlemeye sebep olmaz, bilinmeli.

Yaz aylarında da konforlu kullanım, eşarpta kumaş türünü gündeme almayı gerektiriyor. Eşarbın ne tür bir kumaştan meydana geldiği, terleme konusundaki niteliğini büyük oranda belirleyecektir.

Pamuklu Kumaş En İyisi Mi?

Doğal bir hammadde olan pamuk, elbette her mevsim için ideal seçeneklerin başında geliyor. Cildin havayla temasını tamamen kesmediği ve teri hızlı şekilde emdiği için pamuk içeren kumaşlar, aşırı terlemeye yol açmaz. Dolayısıyla, terletmeyen kumaş denilince akla ilk bunlar gelmekte.

Bununla beraber, teri emme özelliği, kumaşın hemen kuruyabileceği bir ortam olmadığında dezavantaja dönüşebiliyor. Bu tip koşullarda teri emen kumaş, hızlı şekilde kuruyamamakta. Pamuğun polyester gibi başka materyallerle karışımından elde edilen kumaşlar, çok daha kullanışlı özellik gösterebilir.

Polyester Kumaş Yazın Kullanılabilir Mi?

Pamuğun aksine, sentetik yapıya sahip olduğundan polyestere yaz aylarında mesafeli yaklaşılabiliyor. Fakat detaylı bir değerlendirme, polyester hakkında daha sağlıklı yargılarda bulunmayı sağlayacaktır.

Polyester içerikli kumaşlar, çabuk kuruma özelliğine sahiptir. Polyester eşarplar bu nedenle, terle uzun süre nemli halde kalmayacaktır.

Açık Renkli Modelleri Seçin

Hangi Eşarp Terletmez sorusu sadece kumaş türüyle ilgili değil. Renk de terleme konusunda etkiye sahip.

Koyu tonlar, üzerlerine gelen ışığı büyük oranda emer, dolayısıyla ışığın yansıması çok az olur. Siyah, ışığın tamamını absorbe ettiğinden, yansıma hiçbir şekilde gerçekleşmez. Söz konusu Güneş ışığı olunca bu, siyahın bulunduğu alanın daha fazla ısınması anlamına geliyor.

Açık tonlar ise üzerlerine gelen ışığın büyük bir kısmını yansıtır. Dolayısıyla eşarpta açık renk, aşırı terlemenin önlenmesinde önemli bir etken.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.