Günlük Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

23 Ağustos 2019
Günlük Ayakkabı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Konu Sadece Estetik Değil

Günlük kullanım için ayakkabı alırken sadece görsel tasarıma göre seçim yapma hatasına düşmeyin. Modellerin albenisi satın alma kararı üzerinde baskın bir etkiye sahip olsa da, mesele bundan çok daha fazlasını kapsıyor, özellikle de söz konusu olan, bütün gün ayağınızda size eşlik edecek günlük ayakkabılarsa. Peki, Günlük Spor Ayakkabı Modelleri arasında değerlendirme yaparken nelere dikkat edilmeli?

Konfor ve Sağlık Değerlendirmesi

Öncelikli konu, sağlık. Geniş bir perspektiften bakıldığında konforun da sağlıkla ilgili olduğu görülebilir, zira konforsuz bir ayakkabı, ayağın doğal yapısına uymuyor demektir. Doğal yapıya uyumsuzluk ise sağlık kurallarının ihlali anlamına geliyor. Ayağın doğal yapısını desteklemeyen tasarımlar uzun vadede, kas ve iskelet sistemini olumsuz etkiler, vücudun çeşitli yerlerinde ağrılara ve duruş bozukluklarına yol açar.

Temposu hızlanan, yoğunluğu artan modern çağın modern insanı için gündelik hayatın kalitesi üzerinde konforun önemi büyük. Dolayısıyla, seçenekleri önce konfor kriteri üzerinden değerlendirip, yalnızca konfor kriterini karşılayan seçenekler arasında estetik değerlendirmesi yapmanız akıllıca olacaktır.

Doğru Ayakkabı Ölçüsü

Kulağa basit gibi geliyor ama ayakkabı ölçüsü, hata yapmaya en açık detaylardan biri.

Ayakkabı numarasının ayak ölçüsüne uygunluğu göstermede tek başına yeterli olmadığını aklınızda tutun. Aynı numaraya sahip olsalar da, kalıbı farklı iki çift ayakkabıdan biri ayağınıza tam olurken, diğeri büyük veya küçük gelebilir.

Bu noktada, satın alma kararı vermeden önce deneme yapmayı önemseyin. Sağlıklı bir deneme için bazı ayrıntılara dikkat etmeniz gerekiyor. Denemeyi oturarak yapmak yeterli olmayacaktır. Otururken sıkmayan bazı modeller, ayaktayken ya da yürürken sıkabilir. Her iki ayakkabıyı da giyerek ve yürüyerek yaptığınız değerlendirme doğru yargıda bulunmanızı sağlayacaktır.

Doğru ayakkabı ölçüsü, ayak tarağının genişliğine uygun ve en uzun parmak ile ayakkabının uç kısmı arasında 1 cm kadar mesafenin kaldığı ölçüdür.

Ayakkabı Almaya Ne Zaman Çıkılmalı?

Günlük fiziksel aktivitenin yoğunluğuna bağlı olarak ayaklar günün ilerleyen saatlerinde belli bir oranda şişer. Satın alma kararı verirken bunu da göz önünde tutmalısınız.

İdeal olanı ayakkabı alışverişine öğleden sonra çıkmak.

Şık ve Konforlu Ayakkabılar Moda Çizgi’de!

Günlük Spor Ayakkabı Bayan modellerinde beklentilerinizi tam olarak karşılayacak seçenekler Moda Çizgi koleksiyonlarında sizi bekliyor. Konforlu ve şık tasarımlara sahip modellere online mağazamızdan sahip olabilirsiniz.

 

Paylaş :
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.